Tatranská galéria v Poprade

Otváracia doba v čase vianočných sviatkov

otvaracia doba TG Vianoce 2024.jpg

Zverejnené 18.12.2024 -© Muzeum.SK- Vyprší o 1 deň.


 

Aktuálne výstavy a podujatia

Kontaktné údaje

Elektáreň TG, Hviezdoslavova 341/12, 058 01 Poprad
Tel.: +421 52 772 19 68
Mobil: +421 917 843 187
E-mail: tatragaleria@tatragaleria.sk
Www: www.tatragaleria.sk

Otváracie hodiny

Pondelok:  zatvorené
Ut – Pia:    9:00 – 17:00
So – Ne:  13:00 – 17:00

Možnosti vstupu, vstupné

https://www.tatragaleria.sk/?id_menu=49205

História-popis

Tatranská galéria vznikla v roku 1960 a jej prvým sídlom bol Starý Smokovec. Po viacerých miestach pôsobenia sa definitívne usídlila v Poprade.
V súčasnosti svoju činnosť prezentuje v bývalej parnej elektrárni na Hviezdoslavovej ulici, ale aj v iných kultúrnych inštitúciách podtatranského regiónu.
Svojou akvizičnou, vedeckovýskumnou a výstavnou činnosťou spracováva a verejnosti približuje tvorbu najmä výtvarných umelcov Spiša a širšieho východoslovenského regiónu, významné osobnosti slovenského výtvarného diania.
Prezentáciou kľúčových diel slovenského výtvarného umenia, sprístupňovaním diel minulých období ako aj prác súčasných domácich a zahraničných umelcov sa systematicky usiluje zväčšovať celkovú informovanosť o tradičných i moderných tendenciách vo výtvarnom umení.
V poslednom desaťročí TG upútala pozornosť kultúrnej verejnosti viacerými rozsiahlymi výstavnými projektami a podujatiami v Elektrárni TG, ktoré sa konali v súlade s najnovšími výtvarnými tendenciami vo svete.
Unikátny priestor bývalej parnej elektrárne, dáva možnosť súčasným slovenským a zahraničným výtvarným umelcom, ale aj umelcom z oblasti súčasného tanca, hudby a divadla predstaviť to najzaujímavejšie a najsúčasnejšie zo svojej tvorby.
Medzi najnavštevovanejšie patria už tradičné projekty Factory Art – festival súčasného slovenského umenia a Hry s umením - prezentujúce tvorbu profesionálnych výtvarníkov a študentov umeleckých škôl zo Slovenska a zahraničia.

Expozície

Odkryté hodnoty APP

Pod týmto jednoduchým názvom uvádza Tatranská galéria v Poprade svoju prvú stálu expozíciu.
Definitívne vyriešenie priestorov (ktoré trvalo takmer 50 rokov)
- presťahovanie galérie do zrekonštruovanej budovy bývalej parnej elektrárne - umožnilo Tatranskej galérii inštalovať prvú trvalú expozíciu umeleckých diel zo svojho depozitu.

TG vo svojom depozite uchováva dvetisíctristo umeleckých diel, ktoré cieľavedomým výberom a nákupom zhromaždila počas päťdesiatich rokov svojej existencie.
Zbierkový fond TG tvorí päť zberateľských okruhov:
• umenie s tatranskou tematikou
• tvorba regionálnych spišských umelcov
• tvorba súčasných východoslovenských umelcov
• výber slovenského umenia od roku 1900
• tvorba súčasných slovenských a zahraničných umelcov

Novootvorená expozícia svojim obsahom a skladbou odzrkadľuje dlhoročnú akvizičnú činnosť TG. Zatiaľ čo s niektorými z vystavovaných obrazov sa naša verejnosť už stretla, s inými má možnosť zoznámiť sa po prvý raz. Reprezentatívny výber diel tvorí kolekciu 115 diel, z toho 65 olejomalieb, 15 kresieb, 24 grafík a 11 plastík.
V úvodnej časti stálej expozície sú prezentované diela s tatranskou tematikou, v duchu pôvodnej tatranskej koncepcie galérie. Vytvorili ich autori, ktorí ako prví prišli s myšlienkou založenia Tatranskej galérie. Sú to Jaroslav Votruba, Otakar Štáfl, Ján Hála a ďalší. Českí majstri Ferdinand Engelmüller, Antonín Hudeček, Bedřich Kostřánek, Bohumil Kozina, Ľudmila Hynková a ich diela s tatranskou tematikou, patria k najpôsobivejším v zbierkovom fonde TG.
Druhá časť stálej expozície predstavuje klenoty výtvarného umenia, ktoré boli vytvorené predovšetkým majstrami slovenskej moderny akými boli Martin Benka, Mikuláš Alexander Bazovský, Gustáv Malý, Janko Alexy, Anton Jasusch, Peter Július Kern.
Ďalší priestor vypĺňajú najstaršie diela v depozite - cyklus olejomalieb Štyri ročné obdobia od neznámeho autora z konca 18 storočia, gvaš od Karola Tibélyho z roku 1834, séria litografií od Rudolfa Alta na motívy Karola Ľudovíta Libaya z roku 1860 – 1865 a diela Ferdinanda Katonu.
Pozoruhodnú kolekciu tvorí výber olejomalieb so ženskou tematikou Juraja Collinássyho.
Domáci umelci, tvoriaci v súčasnosti v Poprade a okolí sú zastúpení menším výberom. Vystavili sme diela Michala Trembáča, Ondreja Ivana, Štefana Hudzíka, Imricha Svitanu, Viliama Pirchalu, Štefana Kovaľa, Mariána Čižmárika, Annu Fedákovú, Evu Končekovú, Petra Trembáča.
Mnoho významných slovenských umelcov má korene na Spiši. Spišská skupina umelcov je v depozite galérie počtom najbohatšia. V expozícii ju zastupujú Peter Pollág, Emil Sedlák, Mária Rudavská, Andrej Rudavský.
Expozícia kresieb a grafických prác je dôkazom univerzálneho záujmu TG o výtvarné umenie. Obsahom tejto časti výstavy sú grafické diela staršieho aj najnovšieho dáta, v širokom diapazóne žánrovej pestrosti. Pozornosti návštevníka by nemali ujsť dobové kresby Ladislava Medňanského, Maxa Kurtha, staršie grafiky Ľudovíta Fullu, Alexandra Eckerdta, ale ani unikátne diela významných slovenských grafikov ako sú Albín Brunovský, Igor Rumanský, Jozef Haščák.
Posledná časť výstavy je dramaturgickým vyústením celej expozície. Po oblúku sa tematicky vracia k Tatrám a otvára výstavný priestor pre súčasný umelecký prejav majstrov palety, moderných maliarov ako sú Július Jakoby, Ernest Spitz, Július Koller, Dušan Srvátka, Vladimír Popovič a ďalší.

Výstava Odkryté hodnoty je v poradí prvou natrvalo inštalovanou výstavou v Tatranskej galérii v Poprade. V sprístupňovaní výtvarného bohatstva, ukrývajúceho sa v depozite, mienime systematicky pokračovať.
Cieľom trvalých výstav – a permanentného odkrývania trvalých hodnôt – Tatranskej galérie je, aby umelecký poklad, ktorý sa v jej útrobách skrýva, neostal nepoznaný, ale aby vstúpil do povedomia obyvateľov podtatranského regiónu i návštevníkov Tatier, a aby sa tak stal majetkom celej našej kultúrnej verejnosti.

VILA FLÓRA v Starom Smokovci

Tatry v umení – stála expozícia Tatranskej galérie v Poprade

Otváracie hodiny Vila Flóra Starý Smokovec:
Po – Št: zatvorené
Pia – Ne: 12:00 – 16:00

Fotogaléria


 

Tatranská galéria v Poprade

Galéria na mape

ÚvodÚvodná stránka