Muzeum.SK

Súčasná poľská maľba zo zbierok Bielskej galérie BWA

Typ akcie:
Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Dátum:
10.4.2025
Do:
15.6.2025
Čas:
Popis:

Kurátorka: Agata Smalcerz, riaditeľka Bielskej galérie BWA
Vernisáž výstavy:             štvrtok 10. apríla 2025 o 16.30 hod.

Krajina poľského maliarstva prezentovaná na Orave

Paralelne s výstavou „Súčasná poľská maľba zo zbierok Galérie Bielska BWA“ prezentuje Oravská galéria od 22. marca 2025 do 22. apríla 2025 svoje zbierky v Galerii Bielska BWA pod názvom „Súčasná slovenská maľba zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne“. Spolupráca medzi slovenskou a poľskou galériou vznikla v dôsledku cezhraničnej výmeny v rámci Euroregiónu Beskydy. Predmetné výstavy konajúce sa na oboch stranách hranice ukazujú, ako málo vieme o umení a kultúre našich najbližších susedov.

Obe výstavy sa zameriavajú na maľbu, ktorá v druhej polovici 20. storočia ustúpila konceptuálnemu umeniu a novým médiám. Pre obe galérie však zostáva kľúčová, o čom svedčí počet maliarskych diel v ich zbierkach. Kolekcia umenia Bielskej galérie BWA obsahuje vyše 1 130 diel, z toho viac ako 530 malieb. Významný podiel na tom má súťaž Bienále maľby Bielska jeseň (Biennale Malarstwa Bielska Jesień), organizovaná od roku 1962. Od začiatku 21. storočia sa ocenené diela čoraz častejšie dostávajú do zbierok galérie s finančnou podporou Ministerstva kultúry a národného dedičstva, i formou darov alebo finančnou podporou sponzorov.

Väčšina obrazov na výstave pochádza z rokov 2006 –2020 a získala ocenenia v súťaži Bielska jeseň. Päť z nich získalo Grand Prix – diela Wilhelma Sasnala, Ewy Juszkiewicz, Martyny Czech a Karola Palczaka. Táto súťaž pomáha umelcom v kariére, keďže dnes patria medzi najvýznamnejších predstaviteľov poľskej maľby. Výstavu dopĺňajú aj staršie diela významných umelcov, ako Józef Hałas, Ryszard Grzyb, či Tamara Berdowska. Zúčastnení umelci zastupujú aj mladú generáciu z rôznych poľských miest, pričom niektorí pôsobia priamo v Bielsku-Białej, čo potvrdzuje jej význam v súčasnej maľbe.

Na výstavu boli vybrané diela, ktoré v priestoroch Oravskej galérie vytvárajú príbeh. Obrazy sa venujú témam ako rodové stereotypy, náboženstvo, vzťah človeka k prírode a zvieratám. S humorom, no citlivo zobrazujú každodenné rozhodnutia i voľnočasové aktivity. Uzavretí do štyroch stien si často neuvedomujeme, aký vplyv má architektúra na našu náladu a kontakt s okolím. Nechýbajú ani krajinárske scenérie s netradičnými pohľadmi. Medzi nimi je aj obraz „Na Orave“ od nedávno zosnulého Józefa Krzempka, ktorý vznikol počas jeho umeleckých ciest.

Hoci súčasná maľba rozširuje svoje výrazové prostriedky, väčšina vystavených diel je namaľovaná tradične – olejom na plátne, prípadne akrylom alebo kombinovanou technikou. Jedna z najpopulárnejších poľských umelkýň Małgorzata Mirga-Tas využíva priemyselnú tkaninu v kolážach, zatiaľ čo Weronika Teplicka tvorí z olejových obrazov rozrezaných na pásiky. Výstava ponúka takmer 60 rôznorodých diel, ktoré odrážajú témy dôležité pre poľských umelcov. Slovenským divákom výstava ponúka možnosť porovnať vývoj maľby v oboch krajinách.

Tipy na ubytovanie a výlety

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko pamiatok a múzeí. Navštívte web MegaUbytovanie.sk a rezervujte si Váš pobyt ešte dnes. Ak uprednostníte ubytování v Česku, rezervujte si ho na webe MegaUbytko.cz, kde nájdete množstvo chát, chalúp, apartmánov a penziónov k prenájmu.

Odporúčame aj pobyty v slovenských kúpeľoch a viaceré wellness hotely. Spomedzi obľúbených vyberáme Hotel HVIEZDA v Dudinciach.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

  • V marcovom rozhovore sme vyspovedali novú predsedníčku Zväzu múzeí na Slovensku Michaelu Škodovú, ktorá je riaditeľkou Novohradského múzea a galérie v Lučenci

    Nová predsedníčka Zväzu múzeí na Slovensku Michaela Škodová apeluje na nových mladých kolegov múzejníkov, aby boli aktívnejší nielen v svojej odbornej práci, ale aj v otázkach múzejníctva ako takého V posledných rokoch nastala silná generačná výmena múzejných pracovníkov. Postupne odchádzajú ľudia s praxou, zanietenosťou a ochotou robiť niečo aj navyše. Riaditeľka Novohradského múzea a galérie v Lučenci (NMG) Michaela Škodová, ktorá je od febr
  • 13 rokov od požiaru hradu Krásna Hôrka

    Krásna Hôrka 11. marca (TASR) - Obnova hradu Krásna Hôrka, ktorý pred 13 rokmi zničil rozsiahly požiar, má minimálne niekoľkomesačné meškanie. Termín sprístupnenia hradu ostáva neznámy, aktuálnym problémom sú napríklad neskolaudované strechy. Dočasne poverený riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Anton Bittner hovorí o premárnených rokoch a zlyhaniach predchádzajúcich vedení Múzea Betliar. Bývalá projektová manažérka obnovy Erika Šmelková, k
  • Nové depozitáre Galérie mesta Bratislavy a Múzea mesta Bratislavy: vysoký štandard uchovávania kultúrneho dedičstva

    Rok 2023 bol pre Galériu mesta Bratislavy (GMB) a Múzeum mesta Bratislavy (MMB) prelomový v oblasti správy a uchovávania zbierkových predmetov. V tomto roku sa ukončila fáza výstavby nových depozitárov, ktoré vznikli prestavbou bývalých výrobných objektov a ktoré predstavujú dôležitý krok k zlepšeniu podmienok starostlivosti o kultúrne dedičstvo mesta.   Dlhodobá výzva zrealizovaná moderným riešením Investičný dlh v oblasti odborného ul
  • O svoje skúsenosti sa podelila riaditeľka Múzea bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň - Helena Ferencová

    Školy aj rodičia by mali mať predpísané pravidelné návštevy všetkých typov múzeí, hovorí riaditeľka SNM-Múzea bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň - Helena Ferencová Múzeum uchováva minulosť národa, vzdeláva, rôznymi formami vlastnými vrstvám návštevníkov aj vychováva. Školy aj rodičia by mali mať predpísané pravidelné návštevy všetkých typov múzeí. „A úlohou múzeí by mala byť kvalitná adresná práca s návštevníkmi. Múzejná pedagog
Všetky aktuality

Reklama

ÚvodÚvodná stránka