Muzeum.SK
Ministerstvo kultúry SR zrušilo bezplatné vstupy do múzeí a galérií v prvú stredu v mesiaci.
viac infoAutorský svet Viliama Marčoka
Kurátor výstavy: Mgr. Peter Filín
Pri príležitosti 90. výročia narodenia vysokoškolského pedagóga, spisovateľa, básnika, literárneho historika a kritika – prof. PhDr. Viliama Marčoka, CSc. – si Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici pre svojich návštevníkov pripravilo výstavu zo svojho zbierkového fondu, venovanú tejto významnej osobnosti (nielen) slovenskej literatúry.
Narodil sa 28. mája 1935 v obci Dubová (od roku 1960 súčasť obce Nemecká v okrese Brezno), kde ískal aj základné vzdelanie.
Začiatky literárnej činnosti Viliama Marčoka siahajú do roku 1963, kedy vydal svoju debutovú básnickú zbierku V čase odletov. Po nej nasledovala druhá zbierka Iva vtáci (1965), po ktorej sa začal intenzívnejšie (aj publikačne) venovať výskumu, a to najmä v oblasti literárnej vedy, estetiky a folkloristiky. Napísal mnoho odborných štúdií, článkov a úvah, ktoré boli publikované prevažne v zborníkoch a literárnych periodikách. V roku 1985 vydal odborníkmi vysoko hodnotenú monografiu Milan Rúfus, venovanú interpretácii tvorby tohto básnika. Po roku 1989 sa vedecky zameral na konštituovanie nového pohľadu na slovenskú literatúru, zbaveného hlavne ideologických a iných mimo-literárnych zásahov. Vyvrcholením tejto snahy bolo rozsiahle systematické dielo Dejiny slovenskej literatúry III., ktoré autorsky aj editorsky pripravil na vydanie v roku 2004. Ako prvý na Slovensku sa tiež začal venovať výskumu postmoderny a postmodernej literatúry.
Za svoju tvorbu získal viacero ocenení, napríklad Cenu Ivana Krasku (1969), Cenu Zväzu slovenských spisovateľov (1985) alebo Cenu Jozefa Cígera Hronského (2010). Viliam Marčok bol ženatý a mal dve deti – syna Richarda a dcéru Ivanu. Zomrel 7. mája 2013 vo veku nedožitých 78 rokov v Bratislave, pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine.
Na výstave s názvom Autorský svet Viliama Marčoka môžu návštevníci od 24. januára 2025 do 20. júna 2025 v priestoroch expozície Múzeum – domov múz na druhom poschodí Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici vidieť okrem publikácií nesúcich rukopis Viliama Marčoka tiež ukážky jeho osobnej korešpondencie a fotografie dokumentujúce jeho pracovný a osobný život.
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici je štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Tipy na ubytovanie a výlety
Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko pamiatok a múzeí. Navštívte web MegaUbytovanie.sk a rezervujte si Váš pobyt ešte dnes. Ak uprednostníte ubytování v Česku, rezervujte si ho na webe MegaUbytko.cz, kde nájdete množstvo chát, chalúp, apartmánov a penziónov k prenájmu.
Odporúčame aj pobyty v slovenských kúpeľoch a viaceré wellness hotely.
Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.
Aktuality z múzeí a galérií
-
Zmeny na Budatínskom hrade v Žiline
Budatínsky hrad prešiel v januári 2025 niekoľkými zmenami. Návštevníci sa môžu tešiť na upravenú expozíciu, ktorej súčasťou sú rôzne zaujímavé predmety zo zbierkového fondu Považského múzea v Žiline. Niektoré z nich ešte vystavené neboli, iné sa vrátili na pôvodné miesto. „Expozícia bola doplnená slohovo a štýlovo tak, aby priblížila interiér šľachtického sídla podľa jednotlivých období a zároveň predstavila exponáty z historického depozitára,“ u -
Jubilejný zborník Gemersko-malohontského múzea
Gemersko-malohontské múzeum vydalo v poradí už 20. ročník Zborníka GEMER-MALOHONT, v ktorom prezentuje a propaguje bohaté prírodné, kultúrne a historické dedičstvo nášho regiónu. Cieľom publikácie, ktorá je jediným knižným produktom daného typu na území niekdajšej župy Gemer-Malohont, je virtuálne zjednotenie bývalej historickej stolice. Účelom zborníka je prostredníctvom odborných príspevkov zverejniť výsledky vedecko-výskumnej činnosti odborný -
Oravskú galériu v Dolnom Kubíne navštívilo v roku 2024 navštívilo takmer 72-tisíc návštevníkov
Oravskú galériu v Dolnom Kubíne, ktorá pôsobí v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, navštívilo minulý rok 71 851 návštevníkov. Z toho do Župného domu v Dolnom Kubíne zavítalo 20 302 divákov, na Slanický ostrov umenia prišlo 48 065 hostí a v Galérii Márie Medveckej v Tvrdošíne sme zaregistrovali 3 484 návštevníkov. Pokles bol zaznamenaný na Slanickom ostrove umenia, čo bolo spôsobené výrazným znížením hladiny Oravskej priehr -
Rok 2025 je vyhlásený za Rok Ľudovíta Štúra
Rok Ľudovíta Štúra sa koná od roku 1985 kontinuálne každých 10 rokov pri príležitosti narodenia Ľudovíta Štúra, v roku 2025 je to už 210. výročie. Začína aj končí sa vždy 12. januára, ktorý je dňom jeho nešťastného úmrtia, v Modre. Je to zároveň príležitosť uctiť si jeho odkaz a neoceniteľný prínos pre slovenský národ. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky plánuje počas celého roka sériu podujatí a aktivít, ktoré budú zahŕňať výstavy, odbo