Muzeum.SK

Ján Zelinka: Rekviem pre dočasnosť

Typ akcie:
Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Dátum:
23.1.2025
Do:
6.4.2025
Čas:
Popis:

Kurátor: Mgr. art. Martin Kudla, ArtD.

Vernisáž výstavy: štvrtok 23. január 2025 o 16.30 hod.

Miesto konania: Malá výstavná sieň Župného domu v Dolnom Kubíne

 

Tvorba Jána Zelinku predstavuje mimoriadne originálny príspevok do diskurzu súčasného figurálneho sochárstva, v ktorom sa stretáva dôsledné materiálové poznanie s kritickou reflexiou. Autor čerpá z tradičných sochárskych postupov, pričom ich reinterpretuje prostredníctvom konceptuálnych a procesuálnych stratégií, čím jeho diela nadobúdajú multivalentný významový rozmer.

Zelinkova práca s priestorom – ako fyzickým, tak aj mentálnym – vykazuje hlbokú zmyslovú a filozofickú rezonanciu. Pri pohľade na jeho tvorbu sa spočiatku zdá, že zotrváva v intenciách klasického chápania sochy ako monumentálnej reprezentácie. Avšak intenzívnejšia analýza odhaľuje  povahu jeho výskumu, ktorý dekonštruuje tradičné kategórie sochárstva a kladie dôraz na samotný proces tvorby ako autonómnu umeleckú hodnotu.

Materiálové médium v Zelinkových rukách nadobúda vlastný naratív, pričom prechádza transformáciami od monumentálnej hmotnosti k subtílnym významovým metaforám diela. Tento prístup umožňuje autorovi kontinuálne skúmať fenomény ako efemérnosť, entropia či ontologické otázky bytia. Prítomnosť tém, ako sú smrť, antropocénne vzťahy s prírodou a hierarchia existencie, dodáva jeho dielam neobyčajnú filozofickú hĺbku.

V kontexte neokonceptuálnych tendencií a procesualizmu Zelinka redefinuje hranice plastiky, čím jeho artefakty oscilujú medzi fyzickou a ideovou podobou. Jeho tvorivá metóda zahŕňa dlhodobú inkubáciu konceptov, čo umožňuje zrodu diel, ktoré si zachovávajú silnú vizuálnu a významovú koherenciu. Tieto sochárske intervencie, často na pomedzí performativity a inštalácie, výrazne prispievajú k aktuálnemu diskurzu o sochárskej praxi a redefinícii jej postmoderných paradigmatických zmien.

 

Ján Zelinka (*1978, Vranov nad Topľou) patrí medzi strednú generáciu predstaviteľov súčasného slovenského sochárstva. Absolvoval štúdium na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach v ateliéri 3D slobodnej kreativity u prof. Juraja Bartusza, kde sa formovala jeho jedinečná autorská identita. Už počas štúdia prejavil výraznú schopnosť inovovať tradičné formy sochárstva prostredníctvom experimentovania s materiálmi a konceptuálnymi stratégiami. Jeho tvorba bola opakovane ocenená na domácej i medzinárodnej scéne, pričom v roku 2015 získal prestížnu Cenu Oskára Čepana za svoje dielo Dokument.

Tipy na ubytovanie a výlety

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko pamiatok a múzeí. Navštívte web MegaUbytovanie.sk a rezervujte si Váš pobyt ešte dnes. Ak uprednostníte ubytování v Česku, rezervujte si ho na webe MegaUbytko.cz, kde nájdete množstvo chát, chalúp, apartmánov a penziónov k prenájmu.

Odporúčame aj pobyty v slovenských kúpeľoch a viaceré wellness hotely.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

  • Zmeny na Budatínskom hrade v Žiline

    Budatínsky hrad prešiel v januári 2025 niekoľkými zmenami. Návštevníci sa môžu tešiť na upravenú expozíciu, ktorej súčasťou sú rôzne zaujímavé predmety zo zbierkového fondu Považského múzea v Žiline. Niektoré z nich ešte vystavené neboli, iné sa vrátili na pôvodné miesto. „Expozícia bola doplnená slohovo a štýlovo tak, aby priblížila interiér šľachtického sídla podľa jednotlivých období a zároveň predstavila exponáty z historického depozitára,“ u
  • Jubilejný zborník Gemersko-malohontského múzea

    Gemersko-malohontské múzeum vydalo v poradí už 20. ročník Zborníka GEMER-MALOHONT, v ktorom prezentuje a propaguje bohaté prírodné, kultúrne a historické dedičstvo nášho regiónu. Cieľom publikácie, ktorá je jediným knižným produktom daného typu na území niekdajšej župy Gemer-Malohont, je virtuálne zjednotenie bývalej historickej stolice.  Účelom zborníka je prostredníctvom odborných príspevkov zverejniť výsledky vedecko-výskumnej činnosti odborný
  • Oravskú galériu v Dolnom Kubíne navštívilo v roku 2024 navštívilo takmer 72-tisíc návštevníkov

    Oravskú galériu v Dolnom Kubíne, ktorá pôsobí v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, navštívilo minulý rok 71 851 návštevníkov. Z toho do Župného domu v Dolnom Kubíne zavítalo 20 302 divákov, na Slanický ostrov umenia prišlo 48 065 hostí a v Galérii Márie Medveckej v Tvrdošíne sme zaregistrovali 3 484 návštevníkov. Pokles bol zaznamenaný na Slanickom ostrove umenia, čo bolo spôsobené výrazným znížením hladiny Oravskej priehr
  • Rok 2025 je vyhlásený za Rok Ľudovíta Štúra

    Rok Ľudovíta Štúra sa koná od roku 1985 kontinuálne každých 10 rokov pri príležitosti narodenia Ľudovíta Štúra, v roku 2025 je to už 210. výročie. Začína aj končí sa vždy 12. januára, ktorý je dňom jeho nešťastného úmrtia, v Modre. Je to zároveň príležitosť uctiť si jeho odkaz a neoceniteľný prínos pre slovenský národ. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky plánuje počas celého roka sériu podujatí a aktivít, ktoré budú zahŕňať výstavy, odbo
Všetky aktuality

Reklama

ÚvodÚvodná stránka