Oravská galéria v Dolnom Kubíne

Spoznajte umenie Oravy! Oravská galéria ponúka pestrú paletu zbierok, ktoré zahŕňajú maľby, grafiku, sochy a ďalšie umelecké diela. Objavte bohatstvo umeleckého prejavu v regióne.


 

Andrej Augustín, Milan Flajžík / Čerstvý prievan zo Záhoria

Typ akcie:
Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Dátum:
23.1.2025
Do:
6.4.2025
Čas:
Popis:

Kurátork: PhDr. Ľudovít Petránsky

Vernisáž výstavy: štvrtok 23. januára 2025 o 16.30 hod.

Miesto konania: Veľká výstavná sieň Župného domu v Dolnom Kubíne

 

Modelovaná keramika s fantastickou zoológiou, drevené stély so živočíšnou štruktúrou, obrazy, ktoré naplno priznávajú farbu ako energiu vitálnej maľby, grafický kabinet, ale aj kabinet sochárskych kuriozít, sochy-relikviáre, čarovné kresby i estetické fragmenty... Výtvarné svety maliara a grafika Andreja Augustína a sochára-reštaurátora Milana Flajžíka sú nasýtené farbami, tvarmi a najmä vôňou inšpiratívneho umenia. V Oravskej galérii v Dolnom Kubíne sa predstavujú so svojou najnovšou tvorbou, pričom nebude chýbať ani fragmentárna pripomienka tej predchádzajúcej. Obidvaja tvoria a žijú na Záhorí a na Oravu prichádzajú s čerstvým prievanom umenia, myšlienok a predovšetkým dobrej nálady.

Ťažisko prezentácie Andreja Augustína (nar. 1964) je v 30 obrazoch, ktoré vznikli počas uplynulých 10 rokov. Táto dekáda je obdobím od jeho poslednej profilovej výstavy v Oravskej galérii, ktorá bola pripravená k životnému jubileu 50 rokov. Osobitná stena je venovaná kabinetu grafiky, na ktorej vytvoril pôsobivú veľkoformátovú mozaiku zo svojich grafík vytvorených v technike sieťotlač a litografia. A nechýba ani autorská tvorba v keramike a porceláne. Sú to maľby na misy a iné pitoreskné nádoby, ako aj modelované úžitkové predmety, ako napríklad séria s názvom „Ušatci“. Súčasťou je aj keramická inštalácia „Zverinec“, inšpirovaná reakciou k ľuďom, ktorí sa neľudsky správajú k prírodnej faune - často na okraji vyhynutia.

Sochárske objekty Milana Flajžíka (1961) sú realizované z tvrdého dubového alebo jaseňového dreva s priamymi impulzmi zo živočíšnej ríše. Sochár v nich uprednostňuje vertikálnu podobu, pričom ich povrchy predstavujú živočíšne štruktúry prerozprávané do sochárskej reči. Tieto štruktúry dosahuje rôznym spôsobom. Od tradičných nástrojov, cez elektrické, až k tým netradičným (sekáč na mäso...). Dôraz kladie na stret kontrastov a plochu rozbrázďuje rôznymi textúrami. Jeho socha má ambíciu zotrvať v kompaktnom tvare a v priestorovom členení sa vyhýba „teatrálnosti“. Výtvarný register Milana Flajžíka je na výstave doplnený aj plošnými disciplínami, medzi ktorými dominuje súbor tridsiatich obrázkov menšieho formátu pripomínajúci bazár autorovej duše. Ten predstavuje jeho cestu hľadania, skúšania a overovania si jednotlivých techník a materiálov počas uplynulých 20 rokov tvorby. O autorskom experimente zase vypovedajú plošné objekty vytvorené netypickou výtvarnou technikou (chemické reakcie kyseliny na kovovej platni).

Kontaktné údaje

Župný dom Dolný Kubín
Hviezdoslavovo námestie 11, 026 01 Dolný Kubín
Tel.: +421 43 586 32 12
E-mail: orgaldk@vuczilina.sk
Www: www.oravskagaleria.sk, FACEBOOK, Google Art Projekt

Otváracie hodiny

utorok - nedeľa: 10:00 - 17:00

Možnosti vstupu, vstupné

Základné vstupné - stále expozície: 4 €
Základné vstupné - výstava: 3 €
Podrobný cenník a zľavy
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Oravská galéria v Dolnom KubíneOravská galéria v Dolnom KubíneVznik Oravskej galérie v Dolnom Kubíne podmienila v roku 1965 výrazná výtvarná kultúra oravského regiónu, splynutím profesionálneho umenia s ľudovým výtvarným prejavom. Administratívnym a výstavným centrom Oravskej galérie je Župný dom z konca 17. storočia, ktorý sa nachádza v Dolnom Kubíne na historickom Hviezdoslavovom námestí. Oravská galéria v Dolnom KubíneBaroková murovaná budova s ústredným arkádovým dvorom si zachovala svoju dnešnú podobu z poslednej rozsiahlej obnovy z roku 1893. Čelná fasáda budovy má neobarokovú úpravu z roku 1896. Na fasáde je medzi prvým a druhým poschodím nad hlavným vchodom do budovy reliéfny polychrómovaný, pieskovcový župný erb Oravy z 18. storočia. V roku 1994 bola ukončená jeho rozsiahla generálna rekonštrukcia, ktorou galéria získala 1.800 m2 expozičných a výstavných plôch.
Zbierkový fond galérie tvorí 8 výtvarných disciplín v počte cca 8000 kusov výtvarných diel.

Expozície

Župný dom Dolný Kubín:

V roku 1995 v Župnom dome sprístupnila galéria trvalé expozície z vlastných zbierok:
- Staré umenie 15.-19. storočia
- Ikony
- Slovenské výtvarné umenie 20. storočia
- Tradičné ľudové umenie
- Štefan Siváň – rezbár z Oravy

ŠTEFAN SIVÁŇ - rezbár z Oravy

Autorka koncepcie expozície a kurátorka: PhDr. Eva Ľuptáková
Autor fotografií: Stanislav Bodorík
Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore Nadácie SPP v grantovom programe Dedičstvo regiónov.
Stálu expozíciu z vlastných zbierok Štefan Siváň – rezbár z Oravy pripravila Oravská galéria v Dolnom Kubíne v roku 2010 pri príležitosti 45. výročia založenia galérie.
Štefan Siváň, rodák z hornooravskej obce Babín, patrí medzi najvýznamnejších insitných tvorcov na Slovensku. Jeho tvorba nebola ovplyvnená žiadnym umeleckým školením a vykryštalizovala do autentického výtvarného výrazu, charakterizovaného robustným formovaním materiálu, špecifickou modeláciou tvarov a priestorovým vnímaním autodidakta.
K vyrezávaniu plastík sa dostal cez výrobu betlehemov, s ktorými chodil v 20. a 30. rokoch 20. storočia koledovať po Slovensku, Morave a Čechách. Celý život bol roľníkom a kolárom a postupne popri práci na gazdovstve vytváral voľné plastiky, ktoré vychádzali z tradícií sakrálneho sochárstva a preberali zaužívané ikonografické schémy. V 60. rokoch sa o jeho tvorbu začali zaujímať niektorí slovenskí výtvarní umelci, teoretici a spisovatelia. Pod ich vplyvom začal Siváň po prvý krát vytvárať sochy väčších rozmerov a rozšíril aj záber spracúvaných námetov. Drevené sošky a sochy v pestrej motivickej škále sa postupne stali predmetom záujmu galérií a múzeí. Najväčšiu zbierku plastík na Slovensku v počte 95 kusov od tohto autora vlastní Oravská galéria v Dolnom Kubíne.
V jeho tvorbe by bolo možné narátať niekoľko desiatok rôznych tém, mnohé však často opakoval a varioval. Náboženské námety, hlavne betlehemy, stáli pri zrode Siváňa – rezbára a sprevádzali ho celým životom. Sakrálne a biblické témy premieňal na členité naratívne výjavy. Z dedinského života zobrazil všetky formy roľníckej, remeselnej a pastierskej práce. Rodinu tiež varioval vo všetkých jej podobách. Najčastejšie zobrazoval matku obklopenú deťmi. Zo živočíšnej ríše často vyrezával medvede, kone, kravy, jelene, psy a samozrejme ovce. Vytváral aj exotické zvieratá – slony, ťavy a levy. Fascinujúce sú jeho figurálne úle v tvare krojovaných ženských postáv v životnej veľkosti.
Počas svojho dlhého života vytvoril rozsiahle dielo, ktoré vzbudilo zaslúženú pozornosť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pravidelne bol zastúpený na výstavách medzinárodného insitného umenia v Bratislave. Jeho plastiky nechýbali ani na veľkolepej prehliadke súčasného insitného umenia v Paríži v roku 1982. Siváňovo umenie sa objavilo, rozvinulo a odišlo s ním. V pravom zmysle slova nemôže mať rovnocenných nasledovníkov. Sila imaginácie a tvorivej fantázie mu bola nadelená v takej miere, akou nedisponoval na Slovensku žiadny z insitných tvorcov. Drobný vzrastom, monumentálny dielom - autentickým, neopakovateľným a jedinečným, ktoré sa stalo výpoveďou jednoduchého človeka – rezbára o svojej zemi, ľuďoch a ich každodenných radostiach i starostiach.

Galéria Márie Medveckej Tvrdošín-Medvedzie

Slanický ostrov umenia, Námestovo

FOTOGALÉRIA Z EXPOZÍCIÍ


 

Múzeum na mape

ÚvodÚvodná stránka