Muzeum.skHľadať
 
 

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok

... aktuálne výstavy a podujatia pod fotogalériou ...

Kontaktné údaje

Partizánska 153, 033 01 Liptovský Hrádok
Tel.: +421 44 522 24 85
E-mail: program@liptovskemuzeum.sk
Www: www.liptovskemuzeum.sk

Otváracie hodiny

Po - Pia 9:00 - 16:00, Ne 12:00 - 16:00
posledný vstup: 15:00

Možnosti vstupu, vstupné

Všetky expozície múzea: 5 €, 2,50 €
Podrobnosti: https://liptovskemuzeum.sk/expozicia/liptovsky-hradok/cennik/
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Národopisné múzeum bolo zriadené rozhodnutím Okresného národného výboru v Liptovskom Hrádku uznesením č. 214 zo dňa 15. júna 1955 ešte ako Okresné vlastivedné múzeum hornoliptovského ľudu. Na Národopisné múzeum Liptova bolo premenované až v roku 1960, kedy bola rozšírená aj jeho zberná oblasť na územie celého Liptova. Od roku 1974 je organizačne pričlenené k Liptovskému múzeu v Ružomberku. Od roku 2004 je novým sídlom Národopisného múzea historická budova Soľného úradu.

Expozície

HISTORICKÁ SOĽNÁ CESTA - pozostáva z výtvarných diel a textového materiálu. Približuje dejiny obchodu so soľou a cesty, ktorými táto vzácna surovina do Liptovského Hrádku prichádzala.

MODROTLAČ V LIPTOVE - dejiny modrotlačiarstva ako cechového remesla v Liptove, prezentácia ľudového odevu a bytového textilu z modrotlače, výstava modrotlačových foriem. Rekonštrukcia dielne posledného majstra Daniela Žišku z Hýb.

GALÉRIA PALIČKOVANEJ ČIPKY - liptovská paličkovaná čipka, charakteristické vzory čepcových čipiek, čipka používaná v ľudovom odeve a bytovom textile. Prezentácia projektu Čipkárska cesta.

ÚRAD PREFEKTA LIKAVSKO - HRÁDOCKÉHO KOMORSKÉHO PANSTVA - expozícia dobového nábytku s bohatou zbierkou poľovníckych trofejí približuje obdobie konca 18. a začiatku 19. storočia, kedy bola budova Soľného úradu sídlom prefekta likavsko - hrádockého komorského panstva.

EXPOZÍCIA OVČIARSTVA - špecializovaná expozícia pastierskej kultúry je vybudovaná v podkroví historického objektu. Má nadregionálny charakter a jej cieľom je prezentácia kultúrnych tradícií spojených s tradičnými formami chovu oviec. Okrem drevených salašných stavieb a úžitkových predmetov na spracovanie ovčieho mlieka sú tu odevy a charakteristické odevné doplnky ovčiarov z viacerých regiónov Slovenska. Samostatnú časť tvorí Galéria ľudového výtvarného prejavu.

Múzeum je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku

 

Fotogaléria


 

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok


 
 

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok

EXPOZÍCIA OVČIARSTVA

EXPOZÍCIA OVČIARSTVA

EXPOZÍCIA OVČIARSTVA


 
 

EXPOZÍCIA OVČIARSTVA

EXPOZÍCIA OVČIARSTVA

EXPOZÍCIA OVČIARSTVA


 

15.10. - 20.12.2024  

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok

Staré tlače a mapy zo zbierok Liptovského múzea

Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku pripravilo pre milovníkov knižnej kultúry malý sviatok v podobe výstavy Staré tlače a mapy zo zbierok Liptovského múzea.

Výstava je sprístupnená v období kalendárneho roka, keď každý priaznivec tlačiarenskej černe častejšie ako inokedy siaha po objekte svojho záujmu – po knihe. Preto je až do 20. decembra 2024 možné vzhliadnuť výber z knižných tlačí a máp zo 16 . – 19. storočia. „Návštevníci tu nájdu publikácie historickej a vlastivednej, cirkevnej, liturgickej, nábožensko-výchovnej, historicko-dobrodružnej a právno-historickej povahy, ako aj historické mapy liptovského regiónu, ktoré sa nachádzajú v knižničnom fonde Liptovského múzea,“ priblížil autor výstavy a historik Karol Dzuriak.

Hoci ide len o malý zlomok z knižného bohatstva uchovávaného múzeom, v jeho skladbe nájdeme viaceré skvosty. „Gotthardovu Kroniku sveta zo 17. storočia s Merrianovými ilustráciami, Montecuccoliho vojenské traktáty – viedenské vydanie v latinskom jazyku z r. 1718, originál tlače Kollárovej Sláwy dcery či nemeckojazyčné lipské vydanie Beňovského Pamätí z r. 1791,“ zdôraznil K. Dzuriak. Upomienkou na liptovských národovcov sú výtlačky kázní Matúša Blaha z knižníc Gašpara Fejérpatakyho – Belopotockého či Ľudevíta Samuela Orfanidesa.


 

dnes je: 12.12.2024

meniny má: Otília

podrobný kalendár

Apríl 2025

Reklama

webygroup

43379250

12.12.2024
ÚvodÚvodná stránka