Muzeum.SK
Valentínska eko-dielnička
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prináša v poradí už druhé podujatie na začiatku tohto roka s environmentálnym zameraním. Tentoraz pôjde o podujatie po názvom Valentínska eko-dielnička a uskutoční sa v podvečerných hodinách v Deň svätého Valentína. „Podujatie bude prebiehať formou tvorivej dielne určenej pre rodiny s deťmi, prostredníctvom ktorej by sme radi v tento sviatok vyjadrili našu náklonnosť k životnému prostrediu okolo nás resp. celkovo k našej planéte Zem, “ uviedla manažérka kultúry múzea Erika Hermélyi Gecelovská.
Záujemcovia o tvorivú dielňu budú pracovať s už primárne použitou reklamnou bannerovinou. Reklamné bannery sú spravidla vyrábané z PVC materiálu, ktorý je tretím najpoužívanejším plastom na Zemi. Avšak z pohľadu recyklácie patrí medzi najproblematickejšie typy plastu. Dokonca nie je vhodný ani na energetické zhodnotenie, nakoľko pri jeho spaľovaní dochádza k uvoľneniu chlóru a karcinogénov. V dnešnej rýchlej, komerčnej a konzumnej spoločnosti využívanie reklamných bannerov je pomerne vysoké. Často ide o ich krátkodobé využitie a následne jednotlivým spoločnostiam a organizáciám ostáva takýto “rýchly“ odpad.
Na podujatí Valentínska eko-dielnička si deti ale aj ich rodičia budú môcť z tohto pomerne trvácneho a často esteticky vyrobeného materiálu vyrobiť vlastné kľúčenky, peňaženky, kapsičky, či obaly na dokumenty. Záujemcovia o toto podujatie si nielenže vyrobia užitočný predmet pre vlastnú potrebu a zabavia sa, ale zároveň svojou malou časťou prispejú k ochrane životného prostredia a zároveň odbúrajú časť „odpadu“, ktorým disponuje aj Banícke múzeum v Rožňave.
Podujatie sa uskutoční v Deň svätého Valentína, 14. februára 2025 v Zážitkovom centre Sentinel (Šafárikova 43, Rožňava). Bude prebiehať od 16:00 hod. do 18:00 hod. a záujemcovia sa budú môcť k podujatiu pripojiť kedykoľvek počas jeho trvania, na tvorenie je potrebné si vyhradiť minimálne 30 minút. Kapacita miestnosti, v ktorej sa podujatie uskutoční, je max. 20 osôb naraz. Cena vstupného je vo výške 3 €/osobu.
Tipy na ubytovanie a výlety
Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko pamiatok a múzeí. Navštívte web MegaUbytovanie.sk a rezervujte si Váš pobyt ešte dnes. Ak uprednostníte ubytování v Česku, rezervujte si ho na webe MegaUbytko.cz, kde nájdete množstvo chát, chalúp, apartmánov a penziónov k prenájmu.
Odporúčame aj pobyty v slovenských kúpeľoch a viaceré wellness hotely.
Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.
Aktuality z múzeí a galérií
-
Najviac Google recenzií z múzeí píšu ľudia na múzeum pri Dunajci
Mapy Google v týchto dňoch oslavujú svoje 20. narodeniny. S ich príchodom sa zmenil aj pohľad ľudí na samotné mapy. Už dávno však nie sú len štandardnou mapou, dnes totiž predstavujú aj živú komunitu, ktorá zdieľa a aktualizuje informácie o svete okolo nás. Spoločnosť informovala o niekoľkých rebríčkoch, ktoré sa týkajú recenzií a medzi nimi aj rebríček recenzií na múzeá na Slovensku. Slovenské múzeá všestranne pokrývajú záujmy svojich návštev -
Komplexná obnova múzea v Rimavskej Sobote je v projektovej príprave
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) získal finančné prostriedky z európskych zdrojov na obnovu Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Veľké zmeny čakajú Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote, ktoré patrí k najstarším na Slovensku. Vďaka takmer 900-tisíc eurám z programu INTERREG získa novú stálu expozíciu a prejde komplexnou obnovou. „Projekt je súčasťou cezhraničnej spolupráce s partnermi z Maďarska a jeho ciele siah -
Keramické a sklenené nálezy z objektu ľadnice objavené na ulici B. Bartóka v Rimavskej Sobote
Predmet mesiaca február 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu V roku 2011 počas výstavby obchodného centra RS park (na mieste bývalej mestskej tržnice), na Ulici. B. Bartóka v Rimavskej Sobote bol zistený objekt s kamenným plášťom tvorenými lícovanými lomovými kameňmi, ktoré boli spájané jemnozrnným ílom. Pôdorys objektu bol štvorhranný o rozmeroch 1,40 x 1,20m, dno objektu bolo zistené v hĺbke 2,55 m od súčasnej úrovne terénu. Odkrytý objek -
Rozhovor s bývalou riaditeľkou Horehronského múzea v Brezne - Ivicou Krištofovou
Vzácne zbierky, zaujímavé expozície, ale tiež starosti so zabezpečením zbierok v depozitároch a vybudovaním vlastného sídla múzea. O tom všetkom pre redakciu Muzeum.SK porozprávala bývalá riaditeľka Horehronského múzea v Brezne Ivica Krištofová. Breznianske Horehronské múzeum (HHM) už desaťročia rieši problém týkajúci sa jeho sídla, ktoré je aktuálne umiestnené v prenajatých priestoroch v budove historickej radnice v Brezne. Ako pre Muzeum.S