Muzeum.SK

Lásky orlov tatranských

Typ akcie:
Považské múzeum v Žiline
Dátum:
15.2.2025
Do:
15.2.2025
Čas:
Popis:

Sobota 15. februára bude na Budatínskom hrade patriť valentínskym zážitkovým prehliadkam. Považské múzeum a divadelno-hravé zoskupenie RAZCA pripravili Lásky orlov tatranských.

V roku 2025 si pripomíname 210. výročie narodenia Ľudovíta Štúra, jednej z najvýznamnejších postáv slovenských dejín. Práve Štúr sa zaslúžil o vznik spisovného slovenského jazyka, ale takisto o formovanie slovenského národa. Jedným z jeho najbližších spolupracovníkov a  priateľov bol Jozef Miloslav Hurban, ktorý počas revolúcie v polovici 19. storočia, stál na čele slovenských dobrovoľníkov bojujúcich po boku cisárskej armády. Tým, kto najviac burcoval nielen svojimi činmi, ale predovšetkým veršami, nebol nikto iný ako Janko Kráľ. Títo traja muži viedli okrem verejného a literárneho života aj život súkromný, plný slastí i strastí, ktorý ovplyvnilo niekoľko zásadných žien. Či už to bola jedna z prvých slovenských ochotníckych herečiek Anička Jurkovičová, vznešená šľachtičná zo starobylého rodu Adela Ostrolúcka, alebo uznávaná česká spisovateľka Božena Němcová.

,,V našom príbehu by sme radi návštevníkom priblížili tri podoby lásky – lásku šťastnú a naplnenú, lásku platonickú s tragickým koncom a lásku zakázanú a tak trochu škandalóznu,“ hovorí Katarína Maršalová, autorka scenára. A to nie je všetko. ,,Pozorný návštevník si určite všimne aj ďalšie formy lásky – rodičovskú lásku, lásku detí k matke a otcovi, lásku k národu či ku slobode,“ dopĺňa. Text prehliadky je obohatený o viacero autentických viet samotných štúrovcov.

Ak chcete prežiť popoludnie plné lásky a dozvedieť sa aj niečo, čo vás v škole neučili, neváhajte a príďte 15. februára na Budatínsky hrad. Zážitkové prehliadky začínajú o 13.00, 14.30 a 16.00. Kapacita prehliadok je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesto na telefónnom čísle 0907 108 659. Prehliadka je vhodná pre deti od 12 rokov.

Vstupné: 8€/základné a 4€/zľavnené

Tipy na ubytovanie a výlety

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko pamiatok a múzeí. Navštívte web MegaUbytovanie.sk a rezervujte si Váš pobyt ešte dnes. Ak uprednostníte ubytování v Česku, rezervujte si ho na webe MegaUbytko.cz, kde nájdete množstvo chát, chalúp, apartmánov a penziónov k prenájmu.

Odporúčame aj pobyty v slovenských kúpeľoch a viaceré wellness hotely.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

  • Najviac Google recenzií z múzeí píšu ľudia na múzeum pri Dunajci

    Mapy Google v týchto dňoch oslavujú svoje 20. narodeniny. S ich príchodom sa zmenil aj pohľad ľudí na samotné mapy. Už dávno však nie sú len štandardnou mapou, dnes totiž predstavujú aj živú komunitu, ktorá zdieľa a aktualizuje informácie o svete okolo nás. Spoločnosť informovala o niekoľkých rebríčkoch, ktoré sa týkajú recenzií a medzi nimi aj rebríček recenzií na múzeá na Slovensku. Slovenské múzeá všestranne pokrývajú záujmy svojich návštev
  • Komplexná obnova múzea v Rimavskej Sobote je v projektovej príprave

    Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) získal finančné prostriedky z európskych zdrojov na obnovu Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Veľké zmeny čakajú Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote, ktoré patrí k najstarším na Slovensku. Vďaka takmer 900-tisíc eurám z programu INTERREG získa novú stálu expozíciu a prejde komplexnou obnovou. „Projekt je súčasťou cezhraničnej spolupráce s partnermi z Maďarska a jeho ciele siah
  • Keramické a sklenené nálezy z objektu ľadnice objavené na ulici B. Bartóka v Rimavskej Sobote

    Predmet mesiaca február 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu V roku 2011 počas výstavby obchodného centra RS park (na mieste bývalej mestskej tržnice), na Ulici. B. Bartóka v Rimavskej Sobote bol zistený objekt s kamenným plášťom tvorenými lícovanými lomovými kameňmi, ktoré boli spájané jemnozrnným ílom. Pôdorys objektu bol štvorhranný o rozmeroch 1,40 x 1,20m, dno objektu bolo zistené v  hĺbke 2,55 m od súčasnej úrovne terénu.  Odkrytý objek
  • Rozhovor s bývalou riaditeľkou Horehronského múzea v Brezne - Ivicou Krištofovou

    Vzácne zbierky, zaujímavé expozície, ale tiež starosti so zabezpečením zbierok v depozitároch a vybudovaním vlastného sídla múzea. O tom všetkom pre redakciu Muzeum.SK porozprávala bývalá riaditeľka Horehronského múzea v Brezne Ivica Krištofová. Breznianske Horehronské múzeum (HHM) už desaťročia rieši problém týkajúci sa jeho sídla, ktoré je aktuálne umiestnené v prenajatých priestoroch v budove historickej radnice v Brezne. Ako pre Muzeum.S
Všetky aktuality

Reklama

ÚvodÚvodná stránka