Muzeum.skHľadať
 
 

Výstavy a podujatia na Slovensku ku dňu 9. 2. 2023

9.2. - 14.5.2023  

Peter Uchnar_vernisaz.jpg

Poštové múzeum, Banská Bystrica

Peter Uchnár: Plocha – Priestor – Príbeh

Slovenská pošta a.s., Poštové múzeum v Banskej Bystrici v spolupráci so Stredoslovenským múzeom, kultúrnou inštitúciou Banskobystrického samosprávneho kraja pripravili vo svojich priestoroch výstavu mimoriadneho a výnimočného maliara, grafika a ilustrátora s názvom Peter Uchnár: PLOCHA – PRIESTOR – PRÍBEH.

Srdečne Vás pozývame na vernisáž výstavy, ktorá sa koná vo štvrtok 09. februára 2023 o 16:00 hodine v priestoroch Thurzovho domu. Pri tejto príležitosti bude pre záujemcov zriadená príležitostná poštová priehradka, kde bude k dispozícii okrem príležitostného poštového lístka aj príležitostná poštová pečiatka.

Výstava bude pre verejnosť otvorená od 10. 2. 2023 do 14. 5. 2023 a to na dvoch miestach v Banskej Bystrici. Ilustrácie, maľby, grafiky a voľnú tvorbu si môžete pozrieť vo výstavných priestoroch Thurzovho domu a známkovú tvorbu budete mať možnosť vidieť v priestoroch Poštového múzea.


 

4.2. - 30.9.2023  

MZ_BA_1050x480.jpg

Historické múzeum SNM, Bratislava

Miro Žbirka: Roky a dni

Názvy piesní: Biely kvet, V slepých uličkách, Doktor sen, Atlantída, Slávou opitý, Kúp mi knihu či Katka v mnohých ľuďoch vyvolávajú spomienku na legendárneho Mira Žbirku jednoducho Mekyho.

Bratislavčan Miro Žbirka sa narodil 21. októbra 1952 Ruth Gale z Veľkej Británie a  a Slovákovi Šimonovi Žbirkovi. Piesne skladal a spieval v slovenčine aj angličtine a od mladosti bol veľkým fanúšikom skupiny Beatles. V roku 1977 spoluzakladal skupinu Modus a už v roku 1982 získal prvé miesto v populárnej československej ankete Zlatý slávik v kategórii spevák roka. Hudbe sa venoval profesionálne viac než polstoročie.

Výstava Miro Žbirka: Roky a dni, ktorú zostavila jeho manželka Kateřina, vás prostredníctvom krásnych spomienok, ale aj osudových míľnikov prevedie Mekyho životom.

Nahliadnete do vzťahu troch súrodencov a ich nadšenia pre hudbu. Zažijete Mekyho prvé hranie na legendárnej bratislavskej lavičke, ale aj prvé koncerty s Modusom. Koncertnú šnúru v roku 1969,  vystúpenie vo Švajčiarsku s ťažkým návratom do normalizačného Československa a  Mekyho závažný zdravotný problém – dlhotrvajúcu hlasovú indispozíciu.

Dozviete sa, že dnes už kultový muzikál Neberte nám princeznú z roku 1981 odštartoval Mekyho sólovú kariéru a čo mali spoločné Modern Talking a Miro Žbirka. Na výstave Miro Žbirka: roky a dni nájdete veľa príbehov neobyčajne obyčajného hudobníka, ktorý žil a tvoril v dobe socializmu, Nežnej revolúcie a súčasnosti. Spoznáte tak strasti hudobníka kľučkujúceho medzi oficiálnou a slobodnou umeleckou tvorbou v časoch cenzúry socialistických umeleckých komisií, eufóriu novembrových udalostí roku 1989 a paradoxy porevolučnej doby mierne vyhrotených vzťahov medzi Českom a Slovenskom.

Na výstave sa venuje veľký priestor aj Mekyho porevolučnej tvorbe v kontexte jeho osobného života. Miro Žbirka bol doma v Bratislave, kde poznal každého muzikanta. V Prahe akoby začínal znovu od nuly.  Prvý album po presídlení do Prahy vznikol v roku 1996 v produkcii Davida Kollera. Fenomenálny Modrý album vznikol v roku 2001 a odštartoval ďalšiu vlnu Mekyho kariéry. Nezabudnuteľný je príbeh Mekyho splneného sna – nahrávanie v legendárnom štúdiu Abbey Road, kde vznikali nahrávky skupiny Beatles či príbeh Mekyho spolupráce so symfonickým orchestrom a vznik štúdiového Double Alba.

Veľký úspech zastavilo obdobie nedobrovoľnej izolácie počas koronakrízy. Napriek tomu Meky tvoril, koncertoval cez sociálne siete „zo svojej obývačky“, dával hodiny hry na gitaru. Nič nenaznačovalo tomu, že o pár mesiacov neskôr, by sa jeho životný príbeh mal uzavrieť.  10. novembra 2021 hudobný svet zasiahla smutná správa Miro Žbirka zomrel. Pomyselne tak výstavu uzatvára príbeh posledného albumu Posledné veci, ktorý vyšiel v roku 2022.


 

26.1. - 31.3.2023  

My_deti_dneska_1050.jpg

Múzeum holokaustu v Seredi, SNM

My, deti dneška o časoch vojny

Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci so Združením Ester a Veľvyslanectvom Izraelského štátu na Slovensku pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, 78 rokov po oslobodení nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau, si pripomenie obete holokaustu vernisážou výstavy víťazných prác mladých umelcov s názvom My, deti dneška o časoch vojny. Podujatie sa uskutoční 26. januára 2023 o 17:00 hodine.


 

17.12.2022 - 1.5.2023  

Historické múzeum SNM, Bratislava

Z pozostalosti Edity Gruberovej

Na výstave vám predstavíme pozostalosť po slovenskej opernej dive Edite Gruberovej, ktorá sa v septembri 2022 stala predmetom dražby aukčného domu Dorotheum. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky uvoľnilo v tejto súvislosti finančné prostriedky vo výške 20 000 € pre zbierkotvorné inštitúcie vo svojej pôsobnosti – Slovenské národné múzeum a Divadelný ústav, ktoré sa v dražbe uchádzali o vybrané predmety kultúrnej hodnoty do zbierkového fondu podľa oblasti svojho výskumu.

Z pozostalosti sa im podarilo vydražiť predmety kultúrnej hodnoty: koncertné róby, divadelný kostým, odevné doplnky, šperky, ale aj portrétnu fotografiu, secesný notový stojan a ocenenia za umelecký prínos a reprezentáciu Slovenska a Rakúska v zahraničí – súbor 8 medailí a plakiet, štátne vyznamenania Rad bieleho dvojkríža II. triedy a Medailu prezidenta SR.


 

7.12.2022 - 28.2.2023  

Videl som všetky kostoly Slovenska.jpg

Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou

Videl som všetky kostoly Slovenska

Výstava je pripravená v spolupráci so Zdenkom Dzurjaninom a Pavlom Demešom, ktorých spoločnou záľubou je mapovanie a popularizácia kultúrnohistorického dedičstva. Počas ôsmych rokov fotograf Zdenko Dzurjanin v 2 927 obciach a mestách odfotografoval 4 124 kostolov všetkých cirkví na Slovensku.


 

5.12.2022 - 24.2.2023  

33-2022.jpg

Tekovské múzeum v Leviciach

Miriam a Monika: Výber z tvorby


 

25.11.2022 - 31.1.2024  

Historické múzeum SNM, Bratislava

Pokoj ľuďom dobrej vôle. Betlehemy na Slovensku

Výstava Pokoj ľuďom dobrej vôle predstavuje reprezentatívny výber historických a ľudových betlehemov z územia celého Slovenska i niektorých susedných európskych krajín (Česko, Rakúsko). Časovo pokrývajú obdobie od 18. po koniec 20. storočia.

Vyše 60 betlehemských celkov je doplnených maľbami na skle, papieri a plátne s adventnou a vianočnou tematikou. Vystavené artefakty pochádzajú zo zbierok SNM – Historického múzea, Ľubovnianskeho múzea – Hradu v Starej Ľubovni a súkromných fondov. Všetky predmety boli pre túto príležitosť zreštaurované.

„Ústredná myšlienka výstavy „Pokoj ľuďom dobrej vôle“ nadobúda v dnešných nepokojných časoch mimoriadny zmysel; okrem krásneho zážitku chce zdôrazniť myšlienku kultúrnej a duchovnej spolupatričnosti Európy a víťazstvo betlehemského svetla nad tmou nenávisti“ – hovorí kurátorka a autorka výstavy PhDr. Magdaléna Mrázová.


 

16.11.2022 - 7.3.2023  

plagat.jpg

Liptovské múzeum v Ružomberku

110 + 120: LIPTOVSKÉ MÚZEUM - umelecko-remeselná a rezbárska tvorba šesťdesiatnikov Jozefa Jarottu a Pavla Lofaja

Reštaurátorská a rezbárska tvorba šesťdesiatnikov Jozefa Jarottu a Pavla Lofaja

Liptovské múzeum, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, v stredu 16.11.2022 sprístupnilo výstavu „110 + 120: LIPTOVSKÉ MÚZEUM - umelecko-remeselná a rezbárska tvorba šesťdesiatnikov Jozefa Jarottu a Pavla Lofaja". Výstava je prierezom životnej cesty, profesionálnej dráhy, tvorivých záujmov a aktivít dvoch pracovníkov múzea, ktorí v roku 110. výročia založenia inštitúcie slávia aj okrúhle životné jubileum.

Obidve osobnosti, ich život a tvorbu predstavuje výstava prostredníctvom textových a obrazových panelov i trojrozmerných exponátov. V prípade Jozefa Jarottu je to kolekcia súťažných návrhov ružomberskej Sochy slobody z r. 1928 či ukážky portrétnej tvorby sochárov Viktora Mydla a Františka Laholu zo zbierkového fondu Liptovského múzea, na ktorých  konzervátorsko – reštaurátorskom ošetrení pracoval v uplynulých dvoch rokoch. Dopĺňa ho prierezový výber z bohatej fotodokumentácie jeho činnosti konzervátora a pomocného reštaurátora v období jeho pôsobenia v Ústredí umeleckých remesiel, počas práce v Nemecku i na Slovensku, no najmä z doby úzkej spolupráce s ORA v Levoči, ktorá pokračuje až do dnešných dní. Pre Liptákov bude zaujímavé spoznať jeho podiel na záchrane regionálnych pamätihodností – historickej budovy SMOPaJ v Liptovskom Mikuláši, ružomberskej synagogy a sochy Immaculaty na Námestí A. Hlinku či vnútorných i vonkajších omietok a časti nástenných malieb gotického kostola Všetkých svätých v Ludrovej na Kúte. Dielo druhého z jubilantov Liptovského múzea, správcu a lektora hradu Likava a pomocného konzervátora Pavla Lofaja zastupuje rozsiahly výber z jeho celoživotnej a mnohostrannej tvorby umeleckého rezbára. Organizátori výstavy sa snažili verejnosti sprístupniť celé žánrové spektrum Lofajovej autorskej tvorby: od reliéfov a plastík z jeho raného obdobia, cez uvoľnenenejšie a umelecky sebavedomejšie originálne variácie na  sochársky rukopis Jána Kulicha; tradičné ľudové betlehemy a plastiky – jednu z domén tvorby likavského rezbára (veľkorozmerný betlehem v Národopisnom múzeu Liptova v Liptovskom Hrádku je spolovice dielom jeho rúk); až po samotným autorom mimoriadne obľúbené vyrezávané palice (niektoré z nich sa stali aj darom Liptovského múzea pre prezidentov V 4 v r. 2018) a hravé štylizácie historických, rozprávkových námetov i reflexiu životov a problémov našich súčasníkov v podobe pôvabných kinetických hračiek, objektov a sôch väčších rozmerov s nezameniteľným pôvodným rukopisom ich tvorcu a jeho svojským zmyslom pre fantáziu i čierny humor.


 

1.11.2022 - 16.4.2023  

Historické múzeum SNM, Bratislava

Dary pápežov Slovensku

Výstava predstavuje zbierku darov od pápežov Slovensku v novodobej histórii – počnúc 20. storočím až po súčasnosť.


 

29.10.2022 - 26.2.2023  

Človek človeku. Koch a Jurkovič_281022.jpg

Múzeum mesta Bratislavy

Človek Človeku. Karel Koch a Dušan Jurkovič

Múzeum mesta Bratislavy (MMB) otvára koncepčne neštandardnú výstavu Človek človeku. Karel Koch a Dušan Jurkovič, ktorú pripravilo v spolupráci s Vysokou školou umeleckopriemyslovou v Prahe. Výstava v niekoľkých tematických častiach približuje myšlienkový svet a životnú filozofiu uznávaného lekára Karla Kocha a jeho priateľa, architekta Dušana Jurkoviča. Spoločný dialóg oboch aktérov sa zhmotnil najmä v projekte známeho súkromného sanatória na bratislavských Palisádach. Výstava však odhaľuje omnoho viac.

Karla Kocha a Dušana Jurkoviča spájalo osobné priateľstvo, činorodosť, spoločenská angažovanosť, vysoko nastavené morálne zásady i účasť v protinacistickom odboji počas druhej svetovej vojny. Popri profesijnej praxi a vlastných podnikateľských aktivitách nebolo Kochovi ani Jurkovičovi nikdy ľahostajné spoločenské a politické dianie. Svoj kapitál – finančný, spoločenský, kultúrny či intelektuálny – využívali okrem vlastného profitu i na podporu znevýhodnených či prenasledovaných skupín obyvateľstva (fyzicky hendikepovaných, politicky perzekvovaných či sociálne slabších). Karel Koch sa okrem iného silne zasadzoval za lepšie podmienky pre hendikepovaných, v rámci jeho súkromného sanatória bolo napríklad poskytované aj bezplatné ošetrovanie pre pacientov vo finančnej núdzi. 

Koncept výstavy Človek človeku. Karel Koch a Dušan Jurkovič pracuje najmä s atmosférou priestoru, okrem iného aj prostredníctvom digitálnej vrstvy. „Najväčšou výzvou pre múzeum je sprostredkovať návštevníkom a návštevníčkam myšlienkový svet jednotlivca a ducha doby, v ktorej žil. Na výstave Človek človeku sa to kurátorkám a kurátorovi podarilo – na základe zmyslových vnemov sprítomňujú myšlienkový a názorový svet lekára Karla Kocha, do ktorého patril aj architekt Dušan Jurkovič. Ide o projekt, v ktorom ,vystavujeme‘ idey a myšlienky – v celej ich nahote a hĺbke. Ich aktuálnosť i s odstupom desaťročí svedčí o veľkosti Kochovej osobnosti, pričom najsilnejšie vyznieva idea humanizmu a spätosti s prírodou,“ hovorí Daniel Hupko, vedúci odborného oddelenia MMB a odborný spolupracovník výstavy.

Výstava chce takisto podnietiť divákovu aktivitu a záujem nielen o verejný priestor, kladie otázky a kriticky otvára množstvo tém bez toho, aby poskytovala jednoznačné odpovede. „Jedna z výstavných sál je venovaná Kochovým myšlienkam, ktoré sa v priestore objavujú v textovej i vo zvukovej podobe a sú sprevádzané vizuálnym materiálom, ktorý sa viaže k rodine a osobe Dušana Jurkoviča. Tematické celky a obrazové krajiny otvárajú komplexné témy identity, etiky, hodnoty, kvality či originality, ktoré so životom a s tvorbou Karla Kocha a Dušana Jurkoviča veľmi úzko súvisia,“ hovorí autorka konceptu a kurátorka výstavy Jitka Škopová.

Ďalšia časť výstavy je venovaná projektu súkromného Kochovho sanatória, ktoré navrhoval Dušan Jurkovič a ktorého koncept odráža vzájomný dialóg oboch aktérov. Jeho významnou súčasťou je aj priľahlá dendrologicky bohatá záhrada, ktorá poskytovala útočisko na načerpanie fyzických i psychických síl. Tento koncept odráža dominantné Kochovo presvedčenie o liečivej sile prírody a jej pozitívnom vplyve na duševné a fyzické zdravie.

Názov výstavy Človek človeku odkazuje na ústredný motív Kochovho myslenia: najvyšším poslaním človeka je ľudskosť, ktorá má byť napĺňaná v bezpodmienečne ľudskom konaní a v službe druhému človeku. Toto úslovie pripomína Goetheho slová,

na ktoré sa Karel Koch vo svojich textoch opakovane odvoláva: „Sám považujem za možné, že ľudskosť konečne zvíťazí, obávam sa však, že vtedy bude zo sveta obrovský lazaret, v ktorom bude človek človeku ľudským ošetrovateľom!“ Inými slovami povedané, než si ľudstvo uvedomí zmysel tejto najvyššej hodnoty, napáchané škody môžu byť nesmierne. V ten moment bude ľudskosť jediným liekom. Toho boli Karel Koch i Dušan Jurkovič svedkami ako aktívni aktéri oboch svetových vojen a povojnového obdobia a sme toho svedkami aj dnes.

Výstava je súčasťou výskumného projektu Průmysl a umění: Opomíjené regionální osobnosti podnikatelů coby hybatelů hospodářského pokroku Československa, jejich význam a spolupráce s umělci, architekty a designéry, financovaného z programu na podporu aplikovaného výskumu a experimentálneho vývoja národnej a kultúrnej identity na roky 2016 - 2022 (NAKI II) Ministerstva kultúry Českej republiky. Popri téme Karla Kocha a Dušana Jurkoviča prezentovanej v Múzeu mesta Bratislavy projekt zahŕňa ďalšie tri výstavy: Marie Fišerová-Kvěchová v Zlíne, Binkovci a Josef Gočár v Pardubiciach, Josef Sochor a František Kysela v Kutnej Hore.


 

14.10.2022 - 31.12.2023  

ZAZI BAROK WEB.jpg

Východoslovenské múzeum, Košice

Zaži barok

Východoslovenské múzeum oslavuje 150 rokov výnimočnou expozíciou Zaži barok

Jedinečný projekt vtiahne návštevníka priamo do príbehu a harmonicky skĺbi výnimočné zbierky s moderným zážitkom.

Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravilo pri príležitosti svojho 150. výročia výnimočnú expozíciu „Zaži barok“, ktorú pre verejnosť slávnostne do života uvedie v piatok 14. októbra, v podobe dvoch večerných komentovaných prehliadok s hudobnými hosťami. Košický samosprávny kraj tento projekt od vzniku myšlienky až po finálnu realizáciu plne financuje sumou 250-tisíc eur. „Východoslovenské múzeum je jedným z najvýznamnejších a najstarších múzeí na Slovensku, ktoré je vekom staré, duchom mladé, skvostov plné a najmä stále iné. Potvrdzuje to aj jedinečná expozícia Zaži barok, ktorá návštevníkom sprístupní nielen unikátne barokové skvosty európskeho významu, ale zároveň interaktívnou formou otvorí nevšedný svet jednej z najzaujímavejších historických etáp spoločnosti,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Ambíciou múzea je stať sa lídrom v jedinečnosti prevedenia, ktoré doposiaľ na Slovensku chýbalo. Expozícia je zostavená výlučne z vlastných zbierok Východoslovenského múzea. Jedným z najzaujímavejších exponátov bude zreštaurovaný oltár Proroka Daniela z už neexistujúceho kostola v Dúbrave, alebo súsošie Sv. Martina a žobráka zo Spišskej kapituly.

Východoslovenské múzeum chce aj touto expozíciou podčiarknuť svoj zámer stať sa modernou inštitúciou prezentujúcou vzácne zbierky nášho regiónu v čoraz populárnejšom a atraktívnejšom štýle, oslovujúc všetky vekové kategórie, od škôlkarov až po seniorského návštevníka, kunsthistorikov i laikov. Zažiť barok nepochybne prispeje k dôstojným oslavám významného jubilea nášho krajského múzea,“ dodáva riaditeľ múzea Dominik Béreš.

Myšlienkou projektu je moderná prezentácia a príťažlivé inštalácie zbierok remesla, výtvarného umenia, spoločenského i náboženského života danej doby. Expozícia má za úlohu vtiahnuť návštevníka priamo do príbehu a harmonicky skĺbiť výnimočné zbierky s moderným zážitkom. Rovnako tak, ako aj samotný barok bol založený na teatrálnosti, pompéznosti, emotívnosti či svetelných kontrastoch.

Expozíciu „Zaži barok“ s podporou Košického samosprávneho kraja pripravilo Východoslovenské múzeum v Košiciach v spolupráci s Ústavom technológií a inovácií ako vrcholnú prezentáciu 150. výročia jednej z najväčších kultúrnych inštitúcií východného Slovenska.


 

23.9.2022 - 26.3.2023  

Múzeum mesta Bratislavy

Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy

Múzeum mesta Bratislavy otvára v Apponyiho paláci novú veľkú výstavu Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy. Viacvrstevná výstava má za cieľ ukázať vývoj mesta ako urbanistického celku, ktorý ovplyvňuje život svojich obyvateľov a obyvateliek, a prostredníctvom artefaktov, fotografií, grafík a archívnych prameňov ukazuje, ako sa Bratislava menila z pohľadu regulácie rieky Dunaj, priemyselnej revolúcie, vývoja mestských privilégií či urbanizmu. Výstava, ktorá má aj silnú digitálnu vrstvu, v šiestich tematických celkoch zachytáva rôzne obdobia dejín Bratislavy a jej obyvateľov od stredoveku až po 90. roky 20. storočia.

Výstava Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy je členená do šiestich celkov a zároveň miestností, z ktorých každá je venovaná ucelenej téme.

Výstavu otvára časová os, ktorá návštevníkom a návštevníčkam ponúka prierez najvýznamnejšími udalosťami, osobnosťami a štátoprávnym usporiadaním, ktoré za sedem storočí ovplyvnilo život mesta Bratislavy. Autori a autorky pod vedením kurátorky Eleny Kurincovej pripravili aj digitálnu vrstvu, ktorá sa tiahne témami výstavy. Tá už v jej prvej časti predstaví urbanistickú štruktúru mesta prostredníctvom vizuálnych esejí pozostávajúcich z dobových fotografií vsadených do 3D priestoru bratislavských ulíc.

Bratislavské nivy z obdobia pred reguláciou. Erik Fritsch zachytil džungľu dunajských ramien a ostrovov. Po roku 1712 prebiehal dynamický vývoj na hlavnom toku, ako aj na Chorvátskom ramene. ... a juhu Petržalky sa rýchlo vyvinul nápadný meander s lužným lesom okolo ostrova volaviek.
(výber z textov uvádzanej v interaktívnej aplikácii).

Rieke Dunaj ako živlu, ktorý bezprostredne tvoril (a stále tvorí) život mesta, je venovaná prvá časť výstavy. Dunaj prezentuje cez rôzne artefakty, grafiky, fotografie zachytávajúce zmeny toku rieky, jej reguláciu, rybolov a ukazuje vplyv, ktorý rieka mala na bežný život obyvateľov a obyvateliek mesta. Digitalizovaná mapa rozvetvenej dunajskej delty spracovaná do podoby interaktívnej aplikácie ponúkne množstvo zaujímavých informácií, ktoré ste o histórii Dunaja určite netušili.

„Zásadným prvkom, ktorý sa koncepčne prepletá celou výstavou, je zakomponovanie životného štýlu anonymných i konkrétnych obyvateľov a obyvateliek

prostredníctvom artefaktov spojených s ich profesiou, predmetov každodennej potreby a archívnych prameňov dokladajúcich statusové a sociálne rozvrstvenie obyvateľstva mesta,“ približuje Elena Kurincová, kurátorka výstavy.

Vystavené predmety majú často personifikovaný kontext. Ide napríklad o skupiny predmetov či diel vytvorených konkrétnym bratislavským hodinárom či fotografom. V časti venovanej obdobiu priemyselnej revolúcie a jej vplyvu na vývoj mesta Bratislavy nájdete napríklad sériu portrétov – chromofotografií od konkrétneho bratislavského fotografa. Ide o špecifickú fotografickú techniku na pomedzí fotografie a maliarstva, typickú pre druhú polovicu 19. storočia.

Osobitnou časťou výstavy, ktorá unikátnym spôsobom prezentuje práve viaceré konkrétne ľudské príbehy Bratislavčaniek a Bratislavčanov, sú videoinštalácie zostavené z rozpohybovaných dobových fotografií. „Návštevníci a návštevníčky výstavy tak majú možnosť nahliadnuť do súkromia konkrétnych obyvateľov a obyvateliek z minulosti nášho mesta, čo môže vytvoriť silný intímny moment,“ hovorí Magdaléna Kuchtová, vedúca programového oddelenia MMB a spoluautorka výstavy.

Fotografie sú nosným prvkom aj v časti venovanej socialistickej Bratislave, ktorá vznikla ako výber z fotoarchívu agentúry TASR pod vedením spoluautorky výstavy Petry Hanákovej.

Výstavu uzatvára časť venovaná prierezu vývoja mestských privilégií doplnená o interaktívnu inštaláciu.


 

28.6.2022 - 30.6.2027  

pozvánka_Longinus_AM.jpg

Archeologické múzeum SNM, Bratislava

Po stopách legionárov

Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum otvorí dňa 28. júna 2022 o 16.00 h novú výstavu Po stopách legionárov v priestoroch múzea na Žižkovej ulici v Bratislave. Výstava, ktorá je jedným z výstupov projektu SNM – Archeologického múzea a obce Lethaprodersdorf (Rakúsko, Burgenland), financovaného z programu INTERREG V-A Slovenská republika –Rakúsko 2014-2020, bude pre verejnosť prístupná od 29. júna 2022 do 30. júna 2027.

Región Podunajsko, zahrnutý do programu, bol v minulosti obývaný mnohými národmi
a etnikami, ktoré za posledných 1500 rokov zanechali v zemi svoje stopy. Cieľom projektu
Po stopách legionárov je zvýšiť povedomie širokej verejnosti o pravekých a ranohistorických dejinách, období rímskeho cisárstva až po stredovek, prostredníctvom života rímskeho legionára Marca Longina, ktorého hrob bol objavený v Leithaprodersdorfe. K výstupom projektu patrí vznik náučnej cyklocesty medzi rímskym táborom v Iži-Leanyvári (lat. Celemantia) okres Komárno a vidieckym sídlom z doby rímskej v Leithaprodersdorfe, ako aj prezentácia výsledkov archeologického výskumu formou výstavy, odbornej brožúry s názvom Dve krajiny – osem cieľov, brožúry pre cyklistov, informačných tabúľ a webovej stránky o projekte.

Výstava v SNM – Archeologickom múzeu je zameraná na predrímske obdobie (dobu železnú) a rímsku dobu. Návštevníkom predstaví nálezy z mohýl zo staršej doby železnej-halštatskej z Blatnej na Ostrove, Dunajskej Lužnej – Nových Košarísk a Dolných Janíkov. Nálezy mladšej doby železnej súvisia s Keltmi, ktorí obývali územie pred príchodom Germánov a Rimanov. Hlavná časť výstavy je venovaná rímskemu obdobiu. Prezentuje nálezy z rímskeho tábora Gerulata a z germánskych lokalít z doby rímskej. Zaujímavosťou sú  predovšetkým nálezy z tzv. »kniežacích« hrobov germánskych elít zo Zohora a Vysokej pri Morave, vystavené takto kompletne po prvý raz. Zbierkové predmety dopĺňajú videodokumenty, ako aj 3D vizualizácie k výskumom.  

K publikáciám, vydaným k projektu, patrí dvojjazyčná odborná brožúra pre verejnosť s hlbším záujmom o históriu a poznanie architektonických a archeologických pamiatok z vybraných lokalít. Záujemcovia tu nájdu informácie o Bratislavskom hrade, Dóme svätého Martina v Bratislave, Kostole reformovanej cirkvi v Šamoríne, o hrade Devín, ako aj o štyroch rakúskych historických objektoch. Druhá brožúra – pre cyklistov – obsahuje okrem mapy aj texty k jednotlivým tematickým zastávkam: v Iži, Komárne, Veľkom Mederi, v Blatnej na Ostrove, v Šamoríne, v bratislavských múzeách, v Dóme sv. Martina a na hrade Devín, z pohľadu archeologických nálezov na miestach jednotlivých stanovísk. Text brožúry je v slovenskom aj nemeckom jazyku a jej súčasť tvorí obrázková príloha, ako aj zoznam 90 lokalít archeologických nálezísk a významných stavebných pamiatok pozdĺž trasy.

Ďalším z výstupov projektu je vytýčenie a označenie 240 km dlhej náučnej archeologicko-historickej cyklocesty, medzi rímskym táborom v Iži-Leanyvári (lat. Celemantia) okres Komárno
a vidieckym sídlom z doby rímskej v Leithaprodersdorfe (Rakúsko). Tieto dve miesta spája postava rímskeho legionára Marka Vinia Longina, ktorý po prepustení z armády v Celemantii, dostal za 25 ročnú vojenskú službu pozemky v okolí Leithaprodersdorfu, kde žil až do svojej smrti a je aj pochovaný. Príbeh o jeho putovaní vyčítali archeológovia z náhrobného kameňa, ktorý sa našiel v Leithaprodersdorfe. Cyklista tak pomocou cykloznačiek objaví trasu, ktorú pred 2000 rokmi prešiel veterán Longin.

Informačnú hodnotu cyklocesty zvyšujú informačné tabule (23 na rakúskom území a na slovenskom 5), ktoré turistom priblížia vojenskú službu v légii, ako aj zabezpečenie vojenských jednotiek, slúžiacich na Dunajskej hranici. Súčasne predstavia obrovské kultúrne bohatstvo z doby Rímskeho cisárstva, získané archeologickým výskumom v predsunutom rímskom tábore Celemantia v Iži, v južnej časti Bratislavy situovanom tábore Gerulata v Rusovciach, v Archeologickom múzeu v Bratislave, v legionárskom tábore v Carnunte a v civilných usadlostiach, vybudovaných v blízkosti hranice.


 

1.1.2021 - 31.12.2023  

Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku SNM, Bratislava

Vymenené domovy – Felcserélt otthonok

Výstava predstavuje paralelné osudy rôznych skupín obyvateľstva, ktorí sa stali obeťami násilného presídľovania rôznych skupín obyvateľstva v dôsledku politických rozhodnutí.


 

1.1.2020 - 31.12.2025  

Historické múzeum SNM, Bratislava

Kelti z Bratislavy

Pred viac ako 2 000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. V centre mesta archeológovia našli množstvo predmetov, ale aj objektov z tohto obdobia. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida.


 

dnes je: 15.12.2024

meniny má: Ivica

podrobný kalendár

Február 2023

Reklama

webygroup

43379250

15.12.2024
ÚvodÚvodná stránka