Banícke múzeum v Rožňave
Navštívte Rožňavu a spoznajte jej bohatú históriu! Banícke múzeum vám priblíži život a prácu baníkov, ktorí formovali tento región.
3 x R
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, napĺňa jedno zo svojich poslaní a predstavuje tvorbu významného rodáka, akademického maliara a reštaurátora Jaroslava Rešovského. Výstava s názvom 3 x R pozostávajúca z deväťdesiatich umeleckých diel a dvadsiatich piatich plagátov zároveň predstaví i tvorbu jeho výtvarne činných rodinných príslušníkov – manželky Margity a staršieho syna Jána.
Jaroslav Rešovský (1953 Rožňava – 2008 Prešov) patril k významným slovenským reštaurátorom. Venoval sa reštaurovaniu nástenných malieb, oltárnej architektúry, závesných obrazov a sochárskych diel, ale aj voľnej výtvarnej tvorbe – maľbe a kresbe (krajinomaľba, figurálna kompozícia, portrét). „Vo voľnej tvorbe smeroval k expresívnemu výrazu. Jeho figurácia je intelektuálne náročná, prekonáva popisnosť a odráža filozofické hĺbanie nad ľudskou povahou, dušou a údelom. V kompozične lakonických, no výrazných obrazoch podáva výtvarné metafory, podobenstvá a alegórie svedčiace o zrelej umeleckej osobnosti,“ opisuje jeho tvorbu kurátor výstavy Jozef Ridilla.
Margita Rešovská (1954 Trstené pri Hornáde) ako absolventka Katedry výtvarnej výchovy Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity a dlhoročná pracovníčka Šarišskej galérie v Prešove svoju tvorivú sebarealizáciu našla v stvárňovaní krajinárskych motívov, mestských zákutí a zátiší v technikách akvarelu, pastelu a akrylu. Osobitné kvality dosiahla najmä v náročnej akvarelovej technike. O výsledky svojej tvorivej práce sa mnohokrát podelila na medzinárodných maliarskych plenéroch a sympóziách v krajinách strednej Európy.
Ján Rešovský (1978 Rožňava) je absolventom Strednej združenej umeleckej školy v Prešove a od roku 2008 pracuje v Oblastnom reštaurátorskom ateliéri v Levoči ako umelecký rezbár a konzervátor umelecko-historických pamiatok. Venuje sa umeleckému a úžitkovému rezbárstvu, vyhotovovaním kópií drevených plastík, samostatnému reštaurovaniu historického nábytku a pod vedením odborného reštaurátora i reštaurovaniu oltárnej architektúry, plastiky a nástennej maľby. Jeho voľnú sochársku tvorbu charakterizuje lyrická figurácia, zameriava sa na rezbárske stvárnenie ženského aktu, milencov či anjelov, pričom štruktúru a textúru dreva cielene využíva ako jeden z nosných výrazových prostriedkov.
Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční 11. marca 2025 (utorok) o 16:00 hod. v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave.
Kontaktné údaje
Šafárikova 31, 048 01 Rožňava
Tel.: +421 58 734 37 10
E-mail: info@banmuz.sk
Www: www.banmuz.sk
YouTube kanál: https://youtu.be/mx3PPy1gI1s
VIRTUÁLNA PREHLIADKA BANÍCKEHO MÚZEA V ROŽŇAVE
Otváracie hodiny/VSTUPNÉ
https://www.banmuz.sk/informacie/otvaracie-hodiny-a-vstupne
História-popis
Založenie špecializovaného baníckeho a hutníckeho múzea Gemera bolo iniciované v roku 1902 Boršodsko-gemerským oddelením krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti. V roku 1905 bola dokončená stavba budovy múzea a v roku 1912 v nej sprístupnili prvú expozíciu baníctva, hutníctva a mineralógie. V roku 1912 vzniklo aj rožňavské Mestské múzeum. Obidve tieto inštitúcie sa spojili v roku 1943, ale múzejná činnosť po vojne bola obnovená až v roku 1956 otvorením novej bansko-hutníckej expozície.
Múzeum sídli v budove, ktorá je významnou pamiatkou na manufaktúrne obdobie v Rožňave. Vznikla v roku 1782 postupnou prestavbou dvoch jednoposchodových garbiarskych domov a do roku 1925 slúžila ako prevádzka Markovej kožiarskej manufaktúry. Pre potreby múzea bola upravená a zrekonštruovaná v rokoch 1973-1977.
Banícke múzeum vlastní bohaté zbierky z archeológie, histórie, dejín umenia, dejín techniky, najmä baníctva a hutníctva, prírodných vied - geológie a mineralógie.
Expozície
Expozícia regionálnej histórie sa nachádza v hlavnej budove múzea a tematicky sa viaže na región horného Gemera.
Expozícia baníctva a hutníctva Gemera je umiestnená v pôvodnej účelovej budove z roku 1905 na Šafárikovej ul.43, ktorá bola Baníckemu múzeu vrátená až v roku 1956.
Expozícia prírody slovenského krasu a priľahlých oblastí je v budove postavenej v rokoch 1903-1904 ako tzv. Františkin útulok, ktorá do otvorenia expozície (1981) slúžila ako prevádzková budova.
Banský vláčik v Zážitkovom centre Sentinel
Banícke múzeum v Rožňave spúšťa v Zážitkovom centre Sentinel na Šafárikovej ulici č. 43 sezónnu prevádzku originálneho banského vláčika. Táto atraktívna služba v rámci prehliadky múzea bude k dispozícii návštevníkom počas celej sezóny.
Banská doprava
- nový prehliadkový okruh prístupný pre verejnosť od 8. apríla 2022
Samostatný prehliadkový okruh Banská doprava obsahuje viaceré témy a prvky, ako sú visuté lanové dráhy na Gemeri, 3D mapa regiónu Gemer, obľúbená jazda banským vláčikom do štôlne Alexander s projekciou dobového filmu z prostredia bane alebo priestory banských pracovísk s ukážkou rôznych druhov výstuže, kde je spolu inštalovaná aj technika a banská doprava.
GALÉRIA Baníckeho múzea (+421 942 732 30 41) je umiestnená na Námestí baníkov 25 a konajú sa tu výstavy diel umelcov, prevažne rodákov z Rožňavy alebo oblasti Gemera.
Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí