Vzácne návštevy v Banskej Bystrici
Banská Bystrica si v tomto roku pripomína významné jubileum – 770 rokov od udelenia mestských výsad. Pri tejto príležitosti sa v Matejovom dome uskutoční ďalšia beseda venovaná tomuto významnému výročiu s názvom Vzácne návštevy v Banskej Bystrici. Tá priblíži dôležité historické osobnosti, ktoré v priebehu storočí zavítali do mesta pod Urpínom.
Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravila aj v mesiaci apríl besedu venovanú 770. výročiu získania práv Banskej Bystrice. Historik Peter Račko sa vo svojej prednáškovej besede pozrie na významné návštevy nášho mesta naprieč niekoľkými storočiami.
10. apríla o 17.00 h budete v Matejovom dome spomínať nielen na princov a synov Márie Terézie, ale aj na princa Charlesa alebo pápeža Jána Pavla II, ktorí zavítali do mesta pod Urpínom.
„V rámci prednášky sa návštevníci dozvedia cieľ, priebeh a výsledky pobytov uhorských kráľov Ľudovíta I., Žigmunda Luxemburského a Mateja Korvína s manželkou Beatrix Aragónskou, československých, resp. českých a slovenských prezidentov, ale aj bývalého bulharského cára Ferdinanda Coburga, ktorý strávil v meste najviac času od konca februára do Veľkej noci 1941 a dokonca v Národnom dome oslávil svoje 80. narodeniny“, približuje historik Peter Račko.
Okrem hláv štátov zavítali do mesta napríklad spoluzakladateľ mediarskeho podniku Jakub Fugger, synovia Márie Terézie Jozef a Leopold so svojím nastávajúcim švagrom Albertom, rakúsky arcivojvoda František Karol, otec cisára Františka Jozefa I., palatín Jozef Anton, Ľudovít Štúr či škótsky historik a ochranca práv Slovákov v Rakúsko-Uhorsku Robert William Seton-Watson. Nie každej návšteve sa však Bystričania tešili.
„Pravdepodobne najmenej vítaný bol príchod prezidenta Jozefa Tisa, ktorý po porážke SNP vyznamenával nemeckých vojakov na hlavnom námestí. Práve s oslavami výročia SNP sa spája hustá koncentrácia domácich i zahraničných delegátov. Počas socializmu ich tvorili iba štátnici z východnej Európy. V roku 1964 prvý a poslednýkrát navštívil Banskú Bystricu najvyšší predstaviteľ ZSSR Nikita Sergejevič Chruščov. Málokto vie, že práve pri tejto príležitosti bol mariánsky stĺp z námestia premiestnený do areálu mestského hradu. Socha Panny Márie nemohla byť z ideologických dôvodov za tribúnou“, prezrádza ďalej Peter Račko.
Najviac prezidentov sa stretlo v Banskej Bystrici na oslavách 50. výročia SNP a to šesť (slovenský, český, poľský, maďarský, bulharský a slovinský), spolu s veľvyslankyňou USA pri OSN. Do dejín mesta sa navždy zapíše aj návšteva britského kráľa Karol III. (vtedy ešte ako princa Charlesa) v roku 2000, či návšteva pápeža Jána Pavla II. v roku 2003.
Cyklus besied k 770. výročiu mesta bude pokračovať aj v mesiaci apríl. Historička Vladimíra Luptáková pozýva všetkých návštevníkov na terénnu exkurziu s názvom Premeny Bánoša 22. mája 2025 o 17.00 h.