Muzeum.SK

Podujatia a výstavy

  • Čaro a krása medovníkov

    Kurátorka: Mgr. Martina Ťažká Horehronské múzeum už takmer 30 rokov vždy v adventnom období dáva možnosť prezentovať sa výrobcom rôznych predmetov spojených s najkrajšími sviatkami v roku. Tento rok prichádza s výstavou ČARO A KRÁSA MEDOVNÍKOV, na ktorej bude mať možnosť návštevník „pričuchnúť“ čaru a kráse vianočných medovníkov a oblátok. Výstavné priestory Meštianskeho domu mu ponúknu možnosť nahliadnuť do predvianočných kuchýň niekoľkých šikovných gazdiniek, v ktorých vznikajú voňavé a ručne zdobené vianočné dobroty. Sortiment výstavy doplnia vianočné ozdoby, sviečky a reprodukcie vianočných pohľadníc zo zbierok Horehronského múzea. Výstava je spojená s predajom a sprístupnená bude v termíne od 10.12.2024 do 20.12.2024. Spestrením a doplnením výstavy budú tvorivé dielne MEDOVNÍKOVO, v rámci ktorých si návštevník zhotoví ozdobu na stromček z vizovického cesta „alá medovník“. Pre školské a iné skupiny budú dostupné na objednávku kedykoľvek v rámci otváracích hodín múzea. Príďte do Horehronského múzea načerpať inšpiráciu a predvianočnú atmosféru!
     10. - 20.12.2024
  • Staré tlače a mapy zo zbierok Liptovského múzea

    Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku pripravilo pre milovníkov knižnej kultúry malý sviatok v podobe výstavy Staré tlače a mapy zo zbierok Liptovského múzea. Výstava je sprístupnená v období kalendárneho roka, keď každý priaznivec tlačiarenskej černe častejšie ako inokedy siaha po objekte svojho záujmu – po knihe. Preto je až do 20. decembra 2024 možné vzhliadnuť výber z knižných tlačí a máp zo 16 . – 19. storočia. „Návštevníci tu nájdu publikácie historickej a vlastivednej, cirkevnej, liturgickej, nábožensko-výchovnej, historicko-dobrodružnej a právno-historickej povahy, ako aj historické mapy liptovského regiónu, ktoré sa nachádzajú v knižničnom fonde Liptovského múzea,“ priblížil autor výstavy a historik Karol Dzuriak. Hoci ide len o malý zlomok z knižného bohatstva uchovávaného múzeom, v jeho skladbe nájdeme viaceré skvosty. „Gotthardovu Kroniku sveta zo 17. storočia s Merrianovými ilustráciami, Montecuccoliho vojenské traktáty – viedenské vydanie v latinskom jazyku z r. 1718, originál tlače Kollárovej Sláwy dcery či nemeckojazyčné lipské vydanie Beňovského Pamätí z r. 1791,“ zdôraznil K. Dzuriak. Upomienkou na liptovských národovcov sú výtlačky kázní Matúša Blaha z knižníc Gašpara Fejérpatakyho – Belopotockého či Ľudevíta Samuela Orfanidesa.
     15.10. - 20.12.2024
  • Rudolf Rabatin - Časorez

    Kurátorka výstavy: Dr. Anna Ondrušeková Odborná spolupráca: Lucia Benická, Jitka Haaková Vernisáž výstavy: 19. december 2024 o 17.00 Hudobné vystúpenie počas vernisáže: Metod Rakár (klavír), Ján Zeman (klarinet, saxofón) Tatranská galéria v Poprade pripravila na záver roka prierezovú autorskú výstavu pri príležitosti životného jubilea výtvarníka a pedagóga Rudolfa Rabatina, ktorá je spojená s prezentáciami objektov Jozefa Piláta a Vladislava Leštacha. ČASOREZ ako novotvar, pochádzajúci z významu slovného spojenia orez času – metafora na človekom vysnívanú manipuláciu s časom, vyjadrujúca utopickú teóriu o cestovaní časom, resp. vrátenie času do minulosti, či jeho posun do budúcnosti. Témou výstavy je genéza a časové dimenzie vo výtvarnej tvorbe Rudolfa Rabatina. Sprievodné autorské výstavy Vladislava Leštacha a Jozefa Piláta predstavujú trojgeneračný vzťah učiteľ – kolega – žiak. Vzájomne sa podporovali a inšpirovali k spoločným aktivitám. Jozef Pilát, dnes už známy mladý umelec, je bývalým žiakom Vladislava Leštacha a ten bol kolegom Rudolfa Rabatina. Výstava, predstavujúca tri generácie tvorcov z podtatranského regiónu, sa stáva zaujímavou umeleckou, ako aj časovou sondou. Snahou Rudolfa Rabatina je okrem prezentácie vlastnej maliarskej tvorby pripomenúť aj osobnú profesnú galerijnú minulosť v Tatranskej galérii, súvisiacu s pôsobením v TG a priekopníckou činnosťou pri sprístupnení starej popradskej elektrárne (1993 – 1996).
     19.12.2024 - 2.2.2025
  • Alkohol v dobe bronzovej. Pre ľudí i bohov, na svete tomto i inom

    Výstava prezentuje ako naši predkovia v dobe bronzovej nazerali na užívanie alkoholických nápojov. To, čo je dnes vnímané ako príčina rozvratu rodín, pôvodca psychickej a fyzickej závislosti, bolo vtedy z rôznych príčin považované za elixír života, posvätnú obeť bohom a prostriedok na stmeľovanie vzťahov.
     18.12.2024 - 31.1.2025
Zobraziť všetky podujatia

Zaujímavosti

  • Vianočná dovolenka v horách s dieťaťom. Čo si vziať so sebou?

    Stráviť Vianoce v horách je lákavá voľba pre rodiny. Sneh a jedinečná atmosféra horského rezortu v kombinácii s tradičnou kuchyňou, hudbou a pohostinnosťou umožňujú rodičom aj deťom naplno si oddýchnuť a zabudnúť na každodenné starosti. Ak plánujete rodinnú dovolenku v horách počas sviatkov, pozrite sa, čo si vziať so sebou, aby bola naozaj úspešná.
Zobraziť všetko

Tipy na ubytovanie a výlety

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko pamiatok a múzeí. Navštívte web MegaUbytovanie.sk a rezervujte si Váš pobyt ešte dnes. Ak uprednostníte ubytování v Česku, rezervujte si ho na webe MegaUbytko.cz, kde nájdete množstvo chát, chalúp, apartmánov a penziónov k prenájmu.

Odporúčame aj pobyty v slovenských kúpeľoch a viaceré wellness hotely.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Vyhľadávač oznamov
Vyberte kritéria
  • Otváracie hodiny v expozíciách Považského múzea počas vianočných sviatkov 2024

    VIANOČNÉ SVIATKY: 23. – 25. 12. ZATVORENÉ 26. – 31. 12. OTVORENÉ 1. 1. 2025 ZATVORENÉ 2. - 6. 1. 2025 OTVORENÉ

    Zverejnené 17.12.2024 -© Muzeum.SK-

  • Rok drotárstva v Považskom múzeu v Žiline

    Žilina, 10. 12. 2024 Drotárstvo je päť rokov v UNESCO. Medzinárodné uznanie získalo zápisom do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva 12. decembra 2019 v Bogote. O tento úspech sa, okrem iných inštitúcií, zaslúžilo aj Považské múzeum v Žiline, ktoré si zároveň, popri tomto výročí, bude nasledujúcich dvanásť mesiacov pripomínať aj 35 rokov úsilia venovaného obnoveniu drotárskej tradície na Slovensku. Preto má rok 2025

    Zverejnené 10.12.2024 -© Muzeum.SK-

  • CT vyšetrenie egyptskej múmie Tasherithnetiakh

    V Rimavskej Sobote, 4. decembra 2024 Jedným z návštevnícky najpríťažlivejších vystavených exponátov je egyptská múmia ženy menom Tasheritnetiak z Abusír el-Meleku, z pohrebiska na strednom Níle. Ide o jednu z piatich egyptským múmií na Slovensku, pričom ona jediná z nich je ženského pohlavia. Príbeh egyptskej múmie menom Tasherithnetiak sa začal písať v rokoch 1087 - 664 pred Kr., v období 21. - 25. egyptskej panovníckej dynastie, ktoré bolo n

    Zverejnené 5.12.2024 -© Muzeum.SK-, Aktualizované: 17.12.2024 -© Muzeum.SK-

  • Reportáže Petra Hejnu

    Hrad Děvín oplývá pověstmi, historií i přírodní krásou Bojnický zámok: Nejkrásnější zámek Slovenska zve k návštěvě celoročně Červený kláštor, známý i létajícím mnichem Cypriánem, lze navštívit celoročně Zámek Strážky, slovenská kulturní památka, zaujme i jedinečnou sbírkou Ladislava Medňanského  

    Zverejnené 28.1.2020 -© Muzeum.SK-, Aktualizované: 29.1.2020 -© Muzeum.SK-

Reklama

ÚvodÚvodná stránka